Microchip Technology DSC1030BC1-030.0000T
DSC1030BC1-030.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1030BC1-030.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1030BC1-030.0000T.pdf
Availability of DSC1030BC1-030.0000T
QUANTITY
DSC1030BC1-030.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1030BC1-030.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1030BC1-030.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1030
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency30MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1030BC1-030.0000T
Related LinksDSC1030BC1, DSC1030BC1-030.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1030BC1-030.0000T Details Description
Related parts for DSC1030BC1-030.0000T
IC SBC CAN/LIN 5.0V HS 32HTSSOP datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS .6MM DL VERT datasheet.pdf
CAP FILM 0.002 UF 5 % 1600 VDC R datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.047UF RADIAL datasheet.pdf