Microchip Technology DSC1030DC1-010.0000T
DSC1030DC1-010.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1030DC1-010.0000T
Brief Description
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1030DC1-010.0000T.pdf
Availability of DSC1030DC1-010.0000T
QUANTITY
DSC1030DC1-010.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1030DC1-010.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1030DC1-010.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1030
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency10MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1030DC1-010.0000T
Related LinksDSC1030DC1, DSC1030DC1-010.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1030DC1-010.0000T Details Description
Related parts for DSC1030DC1-010.0000T
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.22 OHM 1% 20W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf