Microchip Technology DSPIC33FJ128MC204-I/PT
DSPIC33FJ128MC204-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ128MC204-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ128MC204-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ128MC204-I/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ128MC204-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ128MC204-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ128MC204-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationErrata Update 21/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ128MC204-I/PT
Related LinksDSPIC33FJ12, DSPIC33FJ128MC204-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ128MC204-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ128MC204-I/PT
RES 1.13M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CER RESONATOR 20.00MHZ SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 30V .75A SMD 2920 datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 200MHZ 200MA SMD datasheet.pdf
SWITCH 4POS DIP GULL SEALED SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 15A 125V datasheet.pdf