CUI Inc. DTS050400UDC-P13/RN
DTS050400UDC-P13/RN picture photo
Mfg. Part Number
DTS050400UDC-P13/RN
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W
Datasheet Download
DTS050400UDC-P13/RN.pdf
Availability of DTS050400UDC-P13/RN
QUANTITY
DTS050400UDC-P13/RN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS050400UDC-P13/RN
Internal Part NumberEIS-DTS050400UDC-P13/RN
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)4A
Power (Watts)20W
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.33" L x 2.36" W x 1.34" H (110.0mm x 60.0mm x 34.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS050400UDC-P13/RN
Related LinksDTS050400, DTS050400UDC-P13/RN Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS050400UDC-P13/RN Details Description
Related parts for DTS050400UDC-P13/RN
MOSFET N-CH 30V 3.9A SOT223 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL 16MLF datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 1.2" 590NM YLW datasheet.pdf
CONN SD CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
PAC-CTLX-RV24-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 10W datasheet.pdf