CUI Inc. DTS090166UDC-Z6N
DTS090166UDC-Z6N picture photo
Mfg. Part Number
DTS090166UDC-Z6N
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 15W
Datasheet Download
DTS090166UDC-Z6N.pdf
Availability of DTS090166UDC-Z6N
QUANTITY
DTS090166UDC-Z6N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS090166UDC-Z6N
Internal Part NumberEIS-DTS090166UDC-Z6N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)1.66A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency65%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension3.54" L x 2.28" W x 1.10" H (90.0mm x 58.0mm x 28.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS090166UDC-Z6N
Related LinksDTS09016, DTS090166UDC-Z6N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS090166UDC-Z6N Details Description
Related parts for DTS090166UDC-Z6N
RES SMD 174 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H R/A datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.3A 54 MOHM SMD datasheet.pdf
POSITIONER STATIC MS datasheet.pdf
762 TB SOC VER W/LAT 3/T datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
26500 41C 41#20 SKT RECP datasheet.pdf
68UF 6,3V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf