TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F17-26PA-LC
DTS20F17-26PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F17-26PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN
Datasheet Download
DTS20F17-26PA-LC.pdf
Availability of DTS20F17-26PA-LC
QUANTITY
DTS20F17-26PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F17-26PA-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F17-26PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F17-26PA-LC
Related LinksDTS20F17, DTS20F17-26PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F17-26PA-LC Details Description
Related parts for DTS20F17-26PA-LC
IC SHFT REG PAR-LD 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO214BA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES 3K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf