TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F25-20HB
DTS20F25-20HB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F25-20HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F25-20HB.pdf
Availability of DTS20F25-20HB
QUANTITY
DTS20F25-20HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F25-20HB
Internal Part NumberEIS-DTS20F25-20HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A, 23A, 46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F25-20HB
Related LinksDTS20F, DTS20F25-20HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F25-20HB Details Description
Related parts for DTS20F25-20HB
PATCHCORD STKG BANA PLUG 36" RED datasheet.pdf
FILTER LINE 10MH 0.25A HORIZONTL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
MINI MLC 7POS PLUG HSG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 13.33MM datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 1.7A TO277A datasheet.pdf