TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W15-15SD
DTS20W15-15SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W15-15SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W15-15SD.pdf
Availability of DTS20W15-15SD
QUANTITY
DTS20W15-15SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W15-15SD
Internal Part NumberEIS-DTS20W15-15SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W15-15SD
Related LinksDTS20W, DTS20W15-15SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W15-15SD Details Description
Related parts for DTS20W15-15SD
FUSE HOLDER CART 32V 9A IN LINE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V -12V 12V datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG08A/AF08/AFG08A datasheet.pdf
VARISTOR 198V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 75 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
SHEET HOLES KOS-M25 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf