TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-19SC
DTS20W25-19SC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-19SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W25-19SC.pdf
Availability of DTS20W25-19SC
QUANTITY
DTS20W25-19SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-19SC
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-19SC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-19SC
Related LinksDTS20W, DTS20W25-19SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-19SC Details Description
Related parts for DTS20W25-19SC
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ANTENNA CABLE 10M SMA MALE-FEMAL datasheet.pdf
FILTER SAW RF 781.5MHZ SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H datasheet.pdf
INDUCT COM MODE 0.8OHM TH datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP 10KV 2000PF 20% datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf