TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-24BD
DTS20W25-24BD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-24BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT
Datasheet Download
DTS20W25-24BD.pdf
Availability of DTS20W25-24BD
QUANTITY
DTS20W25-24BD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-24BD
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-24BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-24BD
Related LinksDTS20W, DTS20W25-24BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-24BD Details Description
Related parts for DTS20W25-24BD
ENDPLATE AP SAKT1 SAKB/C/R10 KR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE FAST 1A 600V MIDGET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 29A 8-PQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf