TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W9-98HD
DTS20W9-98HD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W9-98HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W9-98HD.pdf
Availability of DTS20W9-98HD
QUANTITY
DTS20W9-98HD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W9-98HD
Internal Part NumberEIS-DTS20W9-98HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert9-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W9-98HD
Related LinksDTS20W, DTS20W9-98HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W9-98HD Details Description
Related parts for DTS20W9-98HD
TVS DIODE 342VWM 548VC AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN HEADER B/2 DUAL 32CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
2-PORT 2-TO-1 HDMI SWITCH 1080P datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 10ppm 8pF 80 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SUPPORT DE CABLE 8MM /2/3 JAUNE datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A MX23A TIN datasheet.pdf