TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F23-55SC
DTS24F23-55SC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F23-55SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F23-55SC.pdf
Availability of DTS24F23-55SC
QUANTITY
DTS24F23-55SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F23-55SC
Internal Part NumberEIS-DTS24F23-55SC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F23-55SC
Related LinksDTS24F, DTS24F23-55SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F23-55SC Details Description
Related parts for DTS24F23-55SC
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 565MA 600 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 20.48MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT FH 180POS 050 VERT datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 350A 600V 3POLE datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf