TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F21-11SB
DTS26F21-11SB picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F21-11SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F21-11SB.pdf
Availability of DTS26F21-11SB
QUANTITY
DTS26F21-11SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F21-11SB
Internal Part NumberEIS-DTS26F21-11SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C