TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F25-20SB-LC
DTS26F25-20SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F25-20SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT
Datasheet Download
DTS26F25-20SB-LC.pdf
Availability of DTS26F25-20SB-LC
QUANTITY
DTS26F25-20SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F25-20SB-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F25-20SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size8 (3), 12 (4), 16 (13), 20 (10)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F25-20SB-LC
Related LinksDTS26F25, DTS26F25-20SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F25-20SB-LC Details Description
Related parts for DTS26F25-20SB-LC
ATTENUATOR BNC MALE/FMALE 93 OHM datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 81A DPAK datasheet.pdf
IC ARM CORTEX MCU 100LQFP datasheet.pdf
MCU 32BIT USB 32KB 64TQFP datasheet.pdf
RES 29.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER GREEN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf