Panduit DVF18-187-CY
DVF18-187-CY picture photo
Mfg. Part Number
DVF18-187-CY
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp
Datasheet Download
DVF18-187-CY.pdf
Availability of DVF18-187-CY
QUANTITY
DVF18-187-CY Order Process
Ship out your order
Specifications of DVF18-187-CY
Internal Part NumberEIS-DVF18-187-CY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.187" (4.75mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.760" (19.30mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationNon-Mating End Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.137" (3.48mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DVF18-187-CY
Related LinksDVF18-, DVF18-187-CY Datasheet, Panduit Distributor
DVF18-187-CY Details Description
Related parts for DVF18-187-CY
IC RESET GEN 4.63V VTH SOT23-3 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 16COND 12AWG BLACK 3000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.15A ES6 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 20 CKTS LGT 90 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf