Omron Automation & Safety E2A-M30KS15-WP-C3 2M
E2A-M30KS15-WP-C3 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M30KS15-WP-C3 2M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
PROXIMITY SENSOR M30 15MM NPN
Datasheet Download
E2A-M30KS15-WP-C3 2M.pdf
Availability of E2A-M30KS15-WP-C3 2M
QUANTITY
E2A-M30KS15-WP-C3 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M30KS15-WP-C3 2M
Internal Part NumberEIS-E2A-M30KS15-WP-C3 2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2A
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.591" (15mm)
Output TypeNPN-NC/NO, 3-Wire
Response Frequency250Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M30KS15-WP-C3 2M
Related LinksE2A-M30KS1, E2A-M30KS15-WP-C3 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M30KS15-WP-C3 2M Details Description
Related parts for E2A-M30KS15-WP-C3 2M
CONN RECEPT 10POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SNAPPER PC CVR T2 SMT TIN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 3A DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf