Omron Automation & Safety E2E-X18ME1-M1J 0.3M
E2E-X18ME1-M1J 0.3M picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X18ME1-M1J 0.3M
Brief Description
SENS PROX M30 18MM DC3W-NO .3M
Datasheet Download
E2E-X18ME1-M1J 0.3M.pdf
Availability of E2E-X18ME1-M1J 0.3M
QUANTITY
E2E-X18ME1-M1J 0.3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X18ME1-M1J 0.3M
Internal Part NumberEIS-E2E-X18ME1-M1J 0.3M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.709" (18mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 40 VDC
Termination StyleCable with Connector
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X18ME1-M1J 0.3M
Related LinksE2E-X18ME, E2E-X18ME1-M1J 0.3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X18ME1-M1J 0.3M Details Description
Related parts for E2E-X18ME1-M1J 0.3M
RES SMD 330K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DISPLAY 630NM RED 1DIG 0.8 TH datasheet.pdf
PMI BASE 1 INCAND S-6 BAYO SLDR datasheet.pdf
CABLE CLAMP 1" datasheet.pdf
KIT E2C LINK ETH TO 3G ROUTER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf