Omron Automation & Safety E2E-X20MD1S
E2E-X20MD1S picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X20MD1S
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENS PROX M30 20MM DC2W-NO
Datasheet Download
E2E-X20MD1S.pdf
Availability of E2E-X20MD1S
QUANTITY
E2E-X20MD1S Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X20MD1S
Internal Part NumberEIS-E2E-X20MD1S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2E
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.787" (20mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X20MD1S
Related LinksE2E-X, E2E-X20MD1S Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X20MD1S Details Description
Related parts for E2E-X20MD1S
HOOK MICRO TEST CONN RED datasheet.pdf
POT SLIDE 500K OHM .05W 10MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 62A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 100 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PMI ASSY 15/32 YLW INCAND SLDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
WRIST STRAP DISPOSABLE datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 9.6MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 35A YELLOW datasheet.pdf