United Chemi-Con E32D630CPN104MEA5M
E32D630CPN104MEA5M picture photo
Mfg. Part Number
E32D630CPN104MEA5M
Brief Description
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW
Datasheet Download
E32D630CPN104MEA5M.pdf
Availability of E32D630CPN104MEA5M
QUANTITY
E32D630CPN104MEA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D630CPN104MEA5M
Internal Part NumberEIS-E32D630CPN104MEA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance100000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current34.67A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D630CPN104MEA5M
Related LinksE32D630CP, E32D630CPN104MEA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D630CPN104MEA5M Details Description
Related parts for E32D630CPN104MEA5M
Crystal 49.1520MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf