United Chemi-Con E36D500LPN183TC67N
E36D500LPN183TC67N picture photo
Mfg. Part Number
E36D500LPN183TC67N
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500LPN183TC67N.pdf
Availability of E36D500LPN183TC67N
QUANTITY
E36D500LPN183TC67N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500LPN183TC67N
Internal Part NumberEIS-E36D500LPN183TC67N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500LPN183TC67N
Related LinksE36D500LP, E36D500LPN183TC67N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500LPN183TC67N Details Description
Related parts for E36D500LPN183TC67N
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.8A SYNC 10UMAX datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 2.6A 200 MOHM TH datasheet.pdf
CONN FFC TOP 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
BASE PLATE * * datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 256FPBGA datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf