Everlight Electronics Co Ltd EAST1615RGA0
EAST1615RGA0 picture photo
Mfg. Part Number
EAST1615RGA0
Brief Description
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD
Datasheet Download
EAST1615RGA0.pdf
Availability of EAST1615RGA0
QUANTITY
EAST1615RGA0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EAST1615RGA0
Internal Part NumberEIS-EAST1615RGA0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
ColorGreen, Red
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating40mcd Green, 126mcd Red
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.20mm x 1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V Green, 20mA Red
Current - Test20mA Green, 20mA Red
Viewing Angle130°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant573nm Green, 624nm Red
Wavelength - Peak575nm Green, 632nm Red
Features-
Package / Case4-SMD, No Lead
Supplier Device Package4-SMD
Size / Dimension1.50mm L x 1.60mm W
Height (Max)0.60mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EAST1615RGA0
Related LinksEAST16, EAST1615RGA0 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
EAST1615RGA0 Details Description
Related parts for EAST1615RGA0
IC 1-PORT T1/E1/J1 TXCVR 28PLCC datasheet.pdf
IC DECODER 4-16 LINE 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SNSW 15.1A 1/4 PLAIN70507526 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH 4 X SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 20POS DUAL SMD GOLD datasheet.pdf
IC MCU 64KB 32QFN datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf