Sullins Connector Solutions EBA43DTKT-S288
EBA43DTKT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EBA43DTKT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND
Datasheet Download
EBA43DTKT-S288.pdf
Availability of EBA43DTKT-S288
QUANTITY
EBA43DTKT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA43DTKT-S288
Internal Part NumberEIS-EBA43DTKT-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA43DTKT-S288
Related LinksEBA43DT, EBA43DTKT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA43DTKT-S288 Details Description
Related parts for EBA43DTKT-S288
CONN FFC FPC VERT 24POS 1MM PCB datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SPI/SRL 1MSPS 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" TIN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A PQFN5X6 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 7.5A TO-220FP datasheet.pdf