Sullins Connector Solutions EBA50DRMN
EBA50DRMN picture photo
Mfg. Part Number
EBA50DRMN
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW
Datasheet Download
EBA50DRMN.pdf
Availability of EBA50DRMN
QUANTITY
EBA50DRMN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA50DRMN
Internal Part NumberEIS-EBA50DRMN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA50DRMN
Related LinksEBA5, EBA50DRMN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA50DRMN Details Description
Related parts for EBA50DRMN
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 16SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 40A D-55 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 60NS 14DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS IDC 24AWG .156 datasheet.pdf
20P FH PLUG VAL-U-LOK FH GW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 50W datasheet.pdf
EARTH CONTACT datasheet.pdf
TAPE VHB BLACK 1" GEN PURPOSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf