Sullins Connector Solutions EBC15MMWD
EBC15MMWD picture photo
Mfg. Part Number
EBC15MMWD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CARDEDGE MALE 30POS .100 T/H AU
Datasheet Download
EBC15MMWD.pdf
Availability of EBC15MMWD
QUANTITY
EBC15MMWD Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC15MMWD
Internal Part NumberEIS-EBC15MMWD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact Type-
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC15MMWD
Related LinksEBC1, EBC15MMWD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC15MMWD Details Description
Related parts for EBC15MMWD
LED 7-SEG .28 QUAD RED CA MULT datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 31POS datasheet.pdf
RES 22 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 WW datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf