Sullins Connector Solutions EBC17DCKD
EBC17DCKD picture photo
Mfg. Part Number
EBC17DCKD
Brief Description
CONN EDGECARD 34POS .100"
Datasheet Download
EBC17DCKD.pdf
Availability of EBC17DCKD
QUANTITY
EBC17DCKD Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC17DCKD
Internal Part NumberEIS-EBC17DCKD
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row17
Number of Positions34
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC17DCKD
Related LinksEBC1, EBC17DCKD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC17DCKD Details Description
Related parts for EBC17DCKD
IC REG CTRLR PWM 8SOIC datasheet.pdf
PCB COPPER CLAD POS 6 X 9"2 SIDE datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAPIN IEC 10A datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-15V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 8V 8.8A 8TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 673K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf