Sullins Connector Solutions EBC18DTMI-S371
EBC18DTMI-S371 picture photo
Mfg. Part Number
EBC18DTMI-S371
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .100"
Datasheet Download
EBC18DTMI-S371.pdf
Availability of EBC18DTMI-S371
QUANTITY
EBC18DTMI-S371 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC18DTMI-S371
Internal Part NumberEIS-EBC18DTMI-S371
PackagingTray
Card TypeISA
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC18DTMI-S371
Related LinksEBC18DT, EBC18DTMI-S371 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC18DTMI-S371 Details Description
Related parts for EBC18DTMI-S371
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER BOOTSEAL 20A BLK datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 160POS STR datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
IC SYSTEM CLOCK CHIP K8 56-SSOP datasheet.pdf
CONN 7/8" 4POS SOCKET datasheet.pdf
XMITTER FIBER OPTIC datasheet.pdf
OSC MEMS BLANK 3.2X2.5 CMOS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf