Sullins Connector Solutions EBC20DPMN
EBC20DPMN picture photo
Mfg. Part Number
EBC20DPMN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
EBC20DPMN.pdf
Availability of EBC20DPMN
QUANTITY
EBC20DPMN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC20DPMN
Internal Part NumberEIS-EBC20DPMN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC20DPMN
Related LinksEBC2, EBC20DPMN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC20DPMN Details Description
Related parts for EBC20DPMN
IC OSC SINGLE TIMER 100KHZ 8-DIP datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 25W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf