Sullins Connector Solutions EBC70DCST
EBC70DCST picture photo
Mfg. Part Number
EBC70DCST
Brief Description
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EBC70DCST.pdf
Availability of EBC70DCST
QUANTITY
EBC70DCST Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC70DCST
Internal Part NumberEIS-EBC70DCST
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row70
Number of Positions140
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC70DCST
Related LinksEBC7, EBC70DCST Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC70DCST Details Description
Related parts for EBC70DCST
CONN EDGE DUAL 1MM R/A 70 POS datasheet.pdf
IC MULTICH RS232 DVR/RCVR 20SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 15NS 64TQFP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 630MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 280VWM R6 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT PIN datasheet.pdf