GE Critical Power EBDW020A0B641-02HZ
EBDW020A0B641-02HZ picture photo
Mfg. Part Number
EBDW020A0B641-02HZ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 20A 240W
Datasheet Download
EBDW020A0B641-02HZ.pdf
Availability of EBDW020A0B641-02HZ
QUANTITY
EBDW020A0B641-02HZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EBDW020A0B641-02HZ
Internal Part NumberEIS-EBDW020A0B641-02HZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.30" H (57.9mm x 22.8mm x 7.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.4%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBDW020A0B641-02HZ
Related LinksEBDW020A0, EBDW020A0B641-02HZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
EBDW020A0B641-02HZ Details Description
Related parts for EBDW020A0B641-02HZ
RES 15 OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 30W D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 469 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf