GE Critical Power EBDW020A0B841-HZ
EBDW020A0B841-HZ picture photo
Mfg. Part Number
EBDW020A0B841-HZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 20A 240W
Datasheet Download
EBDW020A0B841-HZ.pdf
Availability of EBDW020A0B841-HZ
QUANTITY
EBDW020A0B841-HZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EBDW020A0B841-HZ
Internal Part NumberEIS-EBDW020A0B841-HZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ EBDW020A0B
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.30" H (57.9mm x 22.8mm x 7.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.4%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBDW020A0B841-HZ
Related LinksEBDW020A, EBDW020A0B841-HZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
EBDW020A0B841-HZ Details Description
Related parts for EBDW020A0B841-HZ
IDC CABLE - MSR40K/MC40G/MPR40K datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
IGBT 1200V 25A 156W TO247 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-DIP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-4 datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 11POS .100 JUMPER 2.5 INCH datasheet.pdf
IC OCTAL HIGH SPEED DGTL TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
AM63130E118 MAGNET datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf