Panasonic Electronic Components ECA-2GHG100B
ECA-2GHG100B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2GHG100B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2GHG100B.pdf
Availability of ECA-2GHG100B
QUANTITY
ECA-2GHG100B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2GHG100B
Internal Part NumberEIS-ECA-2GHG100B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2GHG100B
Related LinksECA-2G, ECA-2GHG100B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2GHG100B Details Description
Related parts for ECA-2GHG100B
IC FPGA 512 I/O 680FBGA datasheet.pdf
JOG FORWARD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 30POS GOLD SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
PAC-CTLX-RV12-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf