Sullins Connector Solutions ECA36DRMT-S273
ECA36DRMT-S273 picture photo
Mfg. Part Number
ECA36DRMT-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .125 WW
Datasheet Download
ECA36DRMT-S273.pdf
Availability of ECA36DRMT-S273
QUANTITY
ECA36DRMT-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA36DRMT-S273
Internal Part NumberEIS-ECA36DRMT-S273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions72
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA36DRMT-S273
Related LinksECA36DR, ECA36DRMT-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA36DRMT-S273 Details Description
Related parts for ECA36DRMT-S273
TRANS NPN 60V 6A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 322 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf