Sullins Connector Solutions ECC20DPNH
ECC20DPNH picture photo
Mfg. Part Number
ECC20DPNH
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
ECC20DPNH.pdf
Availability of ECC20DPNH
QUANTITY
ECC20DPNH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC20DPNH
Internal Part NumberEIS-ECC20DPNH
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC20DPNH
Related LinksECC2, ECC20DPNH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC20DPNH Details Description
Related parts for ECC20DPNH
CONN HEADER .100 DUAL STR 72POS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGNT 28TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 1.3UF RADIAL datasheet.pdf
CAP POLY 180UF 20% 50V T/H datasheet.pdf