Sullins Connector Solutions ECC22DCTN-S288
ECC22DCTN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECC22DCTN-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100"
Datasheet Download
ECC22DCTN-S288.pdf
Availability of ECC22DCTN-S288
QUANTITY
ECC22DCTN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC22DCTN-S288
Internal Part NumberEIS-ECC22DCTN-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC22DCTN-S288
Related LinksECC22DC, ECC22DCTN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC22DCTN-S288 Details Description
Related parts for ECC22DCTN-S288
RES SMD 619 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ADAPTER PROGRAM TOOLSTICK F311 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 24V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 408 I/O 672FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 305MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 173MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 160POS .050 SMD datasheet.pdf