Sullins Connector Solutions ECC50HETN
ECC50HETN picture photo
Mfg. Part Number
ECC50HETN
Brief Description
CONN EDGE HL .100 50POS
Datasheet Download
ECC50HETN.pdf
Availability of ECC50HETN
QUANTITY
ECC50HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC50HETN
Internal Part NumberEIS-ECC50HETN
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC50HETN
Related LinksECC5, ECC50HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC50HETN Details Description
Related parts for ECC50HETN
IC SUPERVISOR CPU 64K EE 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
FUSE 600A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 3POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 59 OHM 1% 10W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf