Sullins Connector Solutions ECC70DKAD
ECC70DKAD picture photo
Mfg. Part Number
ECC70DKAD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 140POS .100"
Datasheet Download
ECC70DKAD.pdf
Availability of ECC70DKAD
QUANTITY
ECC70DKAD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC70DKAD
Internal Part NumberEIS-ECC70DKAD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row70
Number of Positions140
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC70DKAD
Related LinksECC7, ECC70DKAD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC70DKAD Details Description
Related parts for ECC70DKAD
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CARRIER LEAD CHIP 12-9/16X4X7/16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 5A DO214AB datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
PCB RETAINER, ANNODIZED, 4.8" datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO213AB datasheet.pdf