Panasonic Electronic Components ECE-A1CN221XB
ECE-A1CN221XB picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1CN221XB
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1CN221XB.pdf
Availability of ECE-A1CN221XB
QUANTITY
ECE-A1CN221XB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1CN221XB
Internal Part NumberEIS-ECE-A1CN221XB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSU
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current260mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1CN221XB
Related LinksECE-A1, ECE-A1CN221XB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1CN221XB Details Description
Related parts for ECE-A1CN221XB
CONN HEADER 24POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MODULE RABBITCORE RCM2260 datasheet.pdf
IC PROGRAM ADJ RESET SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 14 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.1A 114 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf