AVX Corporation 5NT681KBFCA
5NT681KBFCA picture photo
Mfg. Part Number
5NT681KBFCA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF 3KV Y5V RADIAL
Datasheet Download
5NT681KBFCA.pdf
Availability of 5NT681KBFCA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5NT681KBFCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5NT681KBFCA
Internal Part NumberEIS-5NT681KBFCA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance680pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5NT681KBFCA
Related Links5NT68, 5NT681KBFCA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5NT681KBFCA Details Description
Related parts for 5NT681KBFCA
CONN HDR BRKWAY 26POS R/A DUAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 1/8" datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC 1.5KE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 56POS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 187.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf