Panasonic Electronic Components ECE-A1EN470U
ECE-A1EN470U picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1EN470U
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1EN470U.pdf
Availability of ECE-A1EN470U
QUANTITY
ECE-A1EN470U Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1EN470U
Internal Part NumberEIS-ECE-A1EN470U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSU
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.441" (11.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1EN470U
Related LinksECE-A1, ECE-A1EN470U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1EN470U Details Description
Related parts for ECE-A1EN470U
RES 0.47 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC STD-DEF VID FILT AMP 12TQFN datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED ON TSH173 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 620PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf