Panasonic Electronic Components ECE-P2GA122HA
ECE-P2GA122HA picture photo
Mfg. Part Number
ECE-P2GA122HA
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ECE-P2GA122HA.pdf
Availability of ECE-P2GA122HA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-P2GA122HA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-P2GA122HA
Internal Part NumberEIS-ECE-P2GA122HA
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-HA
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)152 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.22A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)2.480" (63.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-P2GA122HA
Related LinksECE-P2, ECE-P2GA122HA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-P2GA122HA Details Description
Related parts for ECE-P2GA122HA
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/8/270FL1.5SB datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf