Panasonic Electronic Components ECE-V1VS3R3SR
ECE-V1VS3R3SR picture photo
Mfg. Part Number
ECE-V1VS3R3SR
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
ECE-V1VS3R3SR.pdf
Availability of ECE-V1VS3R3SR
QUANTITY
ECE-V1VS3R3SR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-V1VS3R3SR
Internal Part NumberEIS-ECE-V1VS3R3SR
Standard Package2,000
SeriesVS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-V1VS3R3SR
Related LinksECE-V1, ECE-V1VS3R3SR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-V1VS3R3SR Details Description
Related parts for ECE-V1VS3R3SR
IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 16A 8SOIC datasheet.pdf
IC TEMP SNSR 5V DUAL TRIP 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 212.5MHZ PECL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.5W SMA datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf