Panasonic Electronic Components ECH-U1C331GX5
ECH-U1C331GX5 picture photo
Mfg. Part Number
ECH-U1C331GX5
Brief Description
CAP FILM 330PF 2% 16VDC 0603
Datasheet Download
ECH-U1C331GX5.pdf
Availability of ECH-U1C331GX5
QUANTITY
ECH-U1C331GX5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-U1C331GX5
Internal Part NumberEIS-ECH-U1C331GX5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECH-U(X)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC16V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.033" (0.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-U1C331GX5
Related LinksECH-U1, ECH-U1C331GX5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-U1C331GX5 Details Description
Related parts for ECH-U1C331GX5
VARISTOR 387V 6KA DISC 17MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 17POS datasheet.pdf
SWITCH 3A LEVER SEALED SLD TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-BB-522-I1 datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 90.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf