Sullins Connector Solutions ECM36DRYN-S13
ECM36DRYN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ECM36DRYN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ECM36DRYN-S13.pdf
Availability of ECM36DRYN-S13
QUANTITY
ECM36DRYN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM36DRYN-S13
Internal Part NumberEIS-ECM36DRYN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM36DRYN-S13
Related LinksECM36D, ECM36DRYN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM36DRYN-S13 Details Description
Related parts for ECM36DRYN-S13
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POT 5K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 25.78MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS PANEL RA SKT datasheet.pdf