Panasonic Electronic Components ECO-S2DB102EA
ECO-S2DB102EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2DB102EA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2DB102EA.pdf
Availability of ECO-S2DB102EA
QUANTITY
ECO-S2DB102EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2DB102EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2DB102EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HB
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)216 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2DB102EA
Related LinksECO-S2, ECO-S2DB102EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2DB102EA Details Description
Related parts for ECO-S2DB102EA
CONN HOUSING PLUG 32POS GRAY datasheet.pdf
HDC RAILMATE HB 6 SET datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20-QFN datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 85MM datasheet.pdf
RES 12.8 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf