Panasonic Electronic Components ECO-S2GP181BA
ECO-S2GP181BA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2GP181BA
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2GP181BA.pdf
Availability of ECO-S2GP181BA
QUANTITY
ECO-S2GP181BA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2GP181BA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2GP181BA
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)921 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.44A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2GP181BA
Related LinksECO-S2, ECO-S2GP181BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2GP181BA Details Description
Related parts for ECO-S2GP181BA
IGBT 600V 22A 66W DPAK datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
KIT DESIGN FOR AC4424-100 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 16PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.07A 110 MOHM datasheet.pdf
WPN-M32 LOCKNUT PA BLACK datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 5"X3.5" BLK/OR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf