Panasonic Electronic Components ECO-S2WP560BA
ECO-S2WP560BA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2WP560BA
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2WP560BA.pdf
Availability of ECO-S2WP560BA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S2WP560BA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2WP560BA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2WP560BA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.96 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2WP560BA
Related LinksECO-S2, ECO-S2WP560BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2WP560BA Details Description
Related parts for ECO-S2WP560BA
CONN RECEPT RT ANG 3POS 2MM datasheet.pdf
IC PCMCIA CARD SW MATRIX 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC LATCH ADDRESS 8BIT 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KEYPAD 16BTN 4X4 MATRIX datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf