Panasonic Electronic Components ECQ-E2103KF
ECQ-E2103KF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2103KF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2103KF.pdf
Availability of ECQ-E2103KF
QUANTITY
ECQ-E2103KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2103KF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2103KF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.169" W (10.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.331" (8.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2103KF
Related LinksECQ-E, ECQ-E2103KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2103KF Details Description
Related parts for ECQ-E2103KF
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 250A 700VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
ANT WHIP BL 47-50MHZ datasheet.pdf
HDR 20 POS 2.5MM SOLDER THRUHOLE datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SYNCHROSCOPE datasheet.pdf
EG 4/5 COMBIFOOT datasheet.pdf
IC FPGA 116 I/O 328BGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 10VSON datasheet.pdf