Panasonic Electronic Components ECQ-E2W684KC
ECQ-E2W684KC picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2W684KC
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 450VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2W684KC.pdf
Availability of ECQ-E2W684KC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E2W684KC Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2W684KC
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2W684KC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-U2A(G), ECQ-E2W(C) 06/Mar/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(C)
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.004" L x 0.413" W (25.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2W684KC
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2W684KC Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2W684KC Details Description
Related parts for ECQ-E2W684KC
BNC MALE/.025 RECEPT RG174/U 60" datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M10-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
LIMIT SWITCH ADJ ROLL LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf