Panasonic Electronic Components ECQ-U2A684MG
ECQ-U2A684MG picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-U2A684MG
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 20% 275VAC RAD
Datasheet Download
ECQ-U2A684MG.pdf
Availability of ECQ-U2A684MG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-U2A684MG Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-U2A684MG
Internal Part NumberEIS-ECQ-U2A684MG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLECQ-U2A(G), ECQ-E2W(C) 06/Mar/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-UG
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.004" L x 0.492" W (25.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-U2A684MG
Related LinksECQ-U2, ECQ-U2A684MG Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-U2A684MG Details Description
Related parts for ECQ-U2A684MG
SCR PHASE CON 800V 110A TO-94 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN RING TERM #5-6 INSUL datasheet.pdf
PLUG HSNG BK datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf