ECS Inc. International ECS-100AX-036
ECS-100AX-036 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-100AX-036
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 3.6864MHZ TTL PC PIN
Datasheet Download
ECS-100AX-036.pdf
Availability of ECS-100AX-036
QUANTITY
ECS-100AX-036 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-100AX-036
Internal Part NumberEIS-ECS-100AX-036
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-100X
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency3.6864MHz
Function-
OutputTTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.821" L x 0.520" W (20.86mm x 13.20mm)
Height0.200" (5.08mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-100AX-036
Related LinksECS-10, ECS-100AX-036 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-100AX-036 Details Description
Related parts for ECS-100AX-036
JUMPER-H1502TR/A3049R/H1500TR 2" datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CONTROLLER DDR, DDR2 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN FML 320POS 8ROW SMD GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 4A FLP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 200VAC 28VDC datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf